מסע רוחני לבוכרה וסמרקנד (אוזבקיסטן) עם לילה, יואב ויוחאי

3-14 אוקטובר 2019 

אחד מעקרונות התורה הסופית שצמחה בימי הביניים בנווה המדבר של בוכרה הוא 'מסע אל הארץ שמעבר לנהר' - יציאה למסע פנימי אשר נתמך במסע חיצוני לארץ לא מוכרת. 

 

במסורת זו ובהמשך למסורת המסעות הקודמים שלנו, ישתלבו במסענו המסע החיצוני עם מסע פנימי, והפעם - בארץ מרתקת שיושבת על דרך המשי שחיברה במשך אלפי שנים בין מזרח למערב. ננוע במסענו בנתיבים בהם נעו שיירות הסוחרים על גמלים וסוסים, הנוודים, הצבאות הכובשים וההרפתקנים מגלי הארצות, מתוך אותה תשוקה עתיקת יומין שהניעה גם את אנשי הקדם לנוע אל הלא-מוכר והלא ידוע, לגלות ארצות חדשות ולהרחיב תודעה ולב גם יחד.

המסע יתרכז בשלוש ערים מרכזיות ובריטריט בן יומיים ביום כיפור בנווה מדבר. ננוע בין טשקנט עיר הבירה המודרנית, לבוכרה המדברית ולסמרקנד הירוקה והגבוהה. המסע החיצוני בחבל ארץ מרתק זה מיועד לתמוך ולהשתלב במסע הפנימי של כל אחת ואחד מאיתנו, להעשיר ולהרחיב את ליבנו ואת תודעתנו.

נלמד ונתרגל בכל יום מימי המסע, במקומות בהם ביקרו ולמדו במשך אלפי שנים מחפשים רוחניים ממסורות שונות. המסע הפנימי שלנו יכלול את דרך הדהרמה, המיינדפולנס והמדיטציה ולימוד ותרגול רוחני מעולמות תוכן נוספים.

בין הרובעים והסמטאות העתיקות נבקר במדרסות, מקומות הלימוד של אנשי הרוח המקומיים, נשב, נלמד ונתרגל שם. נלמד על הסופיזם המקומי המושרש בתרבות ובדת העממית וגם נכיר את הדת הזורואסטרית הקדומה.

נכיר את הארץ המרתקת הזו גם דרך עיניו וליבו של יוחאי פרימק המדריך, הבקיא בנבכי התרבות העשירה הזו וברבדיו המגוונים העשירים של המקום, והדובר את שפתו. נשמע מיוחאי על האסלאם המקומי, הסופיזם, הדת הזורואסטרית והיהדות המקומית, כולם שזורים זה בזה באופן מרתק.

'הארץ שמעבר לנהר'

כמה מילים על אוזבקיסטן

​אוזבקיסטן יושבת בצומת דרכים של העולם הישן ובה נפגשו והשאירו את חותמן תרבויות אדירות כמו האימפריות הפרסיות הקדומות, הסקיתים וההונים, שושלות מתת-היבשת ההודית, הסינים, הטיבטים עמי הערבות התורכיים, המונגולים וכן הרוסים. מיקומה כצומת חשובה ומרכזית משך אליה מצביאים גדולים שכבשו אותה ובנו מדינות ענק, בהם אלכסנדר הגדול, ג'ינגיס חאן וטימור לאנג.

​אוזבקיסטן המודרנית היא ארץ של נופי ערבה ונוי מדבר לצד ערי 'אלף לילה ולילה' עתיקות הבנויות בארכיטקטורה מקומית מיוחדת והמלאות בוסתנים וגנים פורחים במסורת הגינון האיראני העתיק. הערים ניחנות בשפע של מסגדים ומדרסות, בתי כינוס לסופים וגם בתי כנסת. יש בהן שווקים צבעוניים המציעים מגוון ססגוני של מלאכות יד מסורתיות, ריקמות, שטיחים, ואריחי קרמיקה מעוטרים. שוק האוכל של סמרקנד, למשל, שבו נבקר נחשב ליפה ביותר באסיה המרכזית.

תכנית כללית של המסע

3.10.19 טיסה מהארץ והגעה בערב לטשקנט

4.10.19 יום טיול מלא בעיר ולמחרת נסיעה מוקדמת לעיר בוכרה.

5.10.19 -7 בוכרה 

8-9.10.19 ריטריט יום כיפור בסַרְמִישְסוֹי- מחנה צימרים במדבר (בין בוכרה לסמרקנד נמתח עמק נהר הזַרְאַפְשָאן הפורה. מצפון לו שוכן רכס נוּרָטַה העתיק, הרי גרניט. באחד מחמוקי הרכס שוכן הכפר סרמישסוי ובסמוך לו מחנה צימרים קסום, בוא נקיים את הריטריט של יום כיפור.)

10-12.10.19  סמרקנד 

13.10.19 הגעה חזרה לטשקנט בשעות אחה"צ

14.10.19 טיסת בוקר מוקדמת חזרה לארץ

עלות המסע

מחיר המסע: 3,580 דולר.
​היציאה למסע מותנית בהרשמה של מינימום 15 משתתפים.
מחיר הטיול נכון למחירי הטיסות ושירותי הקרקע הידועים בחודש מרץ 2019.
לפיכך, ייתכן שיהיה שינוי במחיר הטיול בעקבות עליית מחירים, שינוי במסי נמל וכדומה.

 

מה כלול במחיר?

סדנה ולימוד עם לילה קמחי ויואב אפטוביצר המשולבות לכל אורך המסע.

הדרכת הטיול עם יוחאי פרימק.

טיסות בינלאומיות כמפורט בתכנית הטיול.

אשרות כניסה, מסי נמל והיטלי דלק.

לינה: המחיר כולל בערים - לינה לאדם בחדר זוגי בדרגת תיירות טובה (3-4 כוכבים ), ובריטריט יום כיפור לינה בצימרים. 

כלכלה: פנסיון מלא. ארוחות צמחוניות בלבד.

דמי כניסה: לאתרים המפורטים בתכנית.

המחיר כולל תשר לנותני השירותים השונים באוזבקיסטן.

מסעות רוחניים ברחבי העולם

"המסע הרוחני, 

הוא מסע אינסופי,

ממי שנדמה שאנחנו,

אל מי שאנחנו באמת"

רמאנה מהרשי